Grip, Alerji ve Koronavirüs Arasındaki Farklar Neledir?

Tem 7, 2020
Grip, Alerji ve Koronavirüs Arasındaki Farklar Neledir?

İnfluenza virüslerinin sebep olduğu grip, üst solunum yollarını etkileyen viral bir hastalıktır. Çoğu zaman soğuk algınlığı(nezle) ile karıştırılan grip, soğuk algınlığına göre daha ağır bir sağlık problemidir. Aşırı yorgunluk, kuru öksürük, boğaz ağrısı, ishal, mide bulantısı, yüksek ateş (38 derece ve üstü), kas ağrıları gibi şikayetlerle kendini belli eder.

Grip tıp bilimi tarafından tanınan ve bilinen bir hastalıktır. Tedavisi için kullanılabilecek ilaçlar vardır. Gripte kırgınlık, burun akıntısı gibi bulgular erken başlar ve doktorlar hastalığı erken dönemde kolaylıkla ayırt edebilir. Akciğer akut hastalığıyla insanın bütün ciğerlerini harap edecek bir duruma daha az oranda gelindiği bilinmektedir. En önemlisi de korunmak için bir aşısı vardır.

Covid-19’u bu kadar zor kılan en önemli neden aniden başlamasıdır. Ancak alerjik reaksiyonlar aniden başlamaz. Belirti ve bulguları uzun sürelidir. Üstelik alerjide öksürük olmasına karşın ateş olmaz. Alerjide daha çok hapşırık, hırıltı, gözlerde kızarma ve kaşıntı görülür. Aynı zamanda covid-19’un en önemli belirtisi olan şiddetli nefes darlığı, ne gripte ne de alerjik reaksiyonlarda görülür.

Koronavirüs ani başlar, hızlı yayılır 

Koronavirüste belirtiler ani başlar. Ateş ve kuru öksürük şeklinde kendini belli eder. Hastalar genellikle aniden ağırlaşır. En büyük özelliği Covid-19’un diğerlerinden farkı çok kısa sürede akciğere iniyor olmasıdır. Akciğere indiği için de balgam yapması bazı hastalarda da en önemlisi zatürreye neden olmasıdır.

Grip, Alerji ve Koronavirüs Arasındaki Farklar Neledir?

Grip, Alerji ve Koronavirüs Arasındaki Farklar Neledir?