Coronavirüs ve Hamilelik

Tem 7, 2020
Coronavirüs ve Hamilelik

Coronavirüs salgını herkesi etkilemeye devam ederken gebelerin ise hem kendi hem de bebeğinin sağlık durumu ile ilgili aklında pek çok soru var.

Hamileler koronavirüsten nasıl korunabilir?

Gebe iseniz ve çalışmıyorsanız sosyal izolasyona katılarak evde kalmalısınız. Çalışan gebe kadınlarda kurumların çok büyük çoğunluğu gebe çalışanlarını evden çalışmak üzere kurumların kalabalığından uzaklaştırdılar. Enfeksiyondan korunmanın en önemli yolu enfekte tanıdıklarımız, ailelerimiz ve iş arkadaşlarımızla karşılaşma olasılığından uzak durmaktır.

Sürekli el yıkamak, mutlaka etkili maske kullanmak, sosyal mesafe kurallarına dikkat etmek ve toplu taşıma kullanımında bu önlemlere eldiven kullanımı ekleyerek özellikle dikkat etmektir.

Hamilelikte bağışıklık 

Çok düzenli ve dengeli bir beslenme, kaliteli ve yeterli sürede bir uyku, şekeri kesmek ve karbonhidratı çok azaltmak gerekiyor. Bu arada doktorla iletişim halinde olup tiroid ve şeker metabolizması problemleri gibi sorunlar mevcutsa özellikle dikkat edilmesi, gebelikte gereken vitaminlerin yanı sıra bağışıklığı güçlü tutacak omega 3, D vitamini ve C vitamini alınması önerilmektedir. Bu konuda dozların belirlenmesi daime hamile bireye özeldir ve doktorla iletişim haline olmadan gebe buna kendi karar vermemeli ve doz belirlememelidir.

Covid-19 açısından gebeliğin iki önemli detay vardır. Bunlardan birincisi gebelikte vücut direncinin bir miktar düşebileceği için korunma prensipleri çok önemsenir. İkinci ve en önemli detay ise yaş ortalaması nedeniyle hipertansiyon, diyabet gibi hastalıklar çoğunda olmadığı için enfeksiyonu geçiren gebelerde bu dönem çok daha kolay yönetilmekte ve tedaviye yanıt çok daha iyi olmaktadır. Yoğun bakım oranının düşük olduğunu ve yaşamsal risklerin çok daha düşük olduğu bilinmektedir.

Emzirme 

Eğer kadın covid negatif ya da hiçbir enfeksiyon bulgusu göstermiyorsa rutin olarak emzirmeye devam etmelidir. Ellerin yıkanması emzirmede zaten çok önemli bir husus, bu süreçte el yıkama konusunda daha duyarlı olunması gerektiği bir gerçektir. Evin içinde sosyal mesafeye uyuluyor ve eve hiç kimse girip çıkmıyorsa maskeye gerek yoktur.