Çocuğumu Koronavirüs’ten Nasıl Koruyabilirim?

Tem 6, 2020
Çocuğumu Koronavirüs’ten Nasıl Koruyabilirim?

Koronavirüs erişkin insanlara bulaştığı gibi çocuklarda da hastalığa sebep olmaktadır. Ancak virüsün çocukları, erişkinlere ve özellikle yaşlı kişilere göre daha az enfekte ettiğini ve hastalandırdığını gözlemlenmiştir.

Çocukların virüse yakalanma oranı yetişkinlerle aynı ancak semptomlar daha hafif seyretmektedir. Covid-19 bulaşan bazı çocuklar hiçbir hastalık belirtisi göstermeden iyileşmekte ama bu süre zarfında yetişkinlere virüs bulaştırmaktadır.Özellikle dedeler ve büyükanneler bu konuda risk altındadır. Bu nedenle çocukların da koronavirüsten korunması konusunda önlem alınması gereklidir.

Eğer çocukların kronik bir hastalığı yani doğuştan gelen bir kalp hastalığı, börek yetmezliği, karaciğer hastalığı, bağışıklık sisteminin zayıf olması ya da bağışıklık sistemini zayıflatan bir ilaç kullanımı söz konusu ise hastalığın seyri ağırlaşabilir.

Çocukları koronavirüsten korumak için yapılması gerekenler erişkinlerle aynıdır.

Oyun parklarına dikkat..

El yıkama en önemli kuralımız

Ellerin sık sık yıkanması son derece önemlidir. Eller sıcak su ile değil normal musluk suyuyla ve 20 sn sabunla yıkanmalıdır. Sıcak su, derinin geçirgenliğini arttırdığı için hastalık bulaşma riskini arttırmaktadır. Çocuklar ellerini yıkamadan yüzüne, burnuna ve gözlerine dokunmamalıdır. Günlük kullanılan havlu gibi eşyalar ortak kullanılmamalıdır.

Ortam sık sık havalandırılmalı

Çocukların bulunduğu ortam sık sık havalandırılmalıdır. Ayrıca evde kalındığı bu dönemde tedbirler alınarak balkondan ya camdan hava alması sağlanmalıdır.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için dengeli beslenme

Dengeli beslenme ve C vitamininden zengin gıdalarla beslenme son derece önemlidir. Günde 5-6 porsiyon mevsiminde meyve sebze tüketmek,  protein kaynaklarını dengeli almak ve bol sıvı tüketmek bağışıklık sistemi için önemlidir.

Korku ve endişe bağışıklık sistemini zayıflatır

Çocukları televizyon ekranlarından uzak tutalım. Koronavirüs ile ilgili tartışma programlarını izlemek çocuklar için bir korku ve anksiyete oluşturmaktadır. Bu da en az beslenme kadar çocuklarımızın bağışıklık sistemini etkilemektedir. Vücut direnci açısından çocukların beden sağlığı kadar ruh sağlığı da son derece önemlidir.