Koronavirüs Ayakkabı ve Kıyafetle Eve Gelir mi?

Tem 3, 2020
Koronavirüs Ayakkabı ve Kıyafetle Eve Gelir mi?

Koronavirüsten korunmak için alışverişin dışında nüfusun önemli bir bölümü vaktini evde geçiriyor ve zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaya çalışıyor.

Koronavirüs taşıyıcısı olan bir aile bireyi ile ilgileniyorsanız sıklıkla çamaşır yıkamak hijyenin önemli bir parçası. Dışarıda olduğunuz süre içerisinde sosyal mesafeyi yeteri düzeyde korumadıysanız, hatta birileri çevrenizden size doğru öksürmüş veya hapşırmış ise bu kıyafetleri derhal yıkamak önemli.

Peki ayakkabılar koronavirüs taşır mı?

Ayakkabılar, doğası gereği kıyafetlerden daha kirli olma eğilimine sahiptir. Bu yüzden bakterileri eve taşıma olasılığı kıyafetlere oranla daha fazladır.

“Günlük yaşantımızda da zaten ayakkabılarımıza kirli nesneler olarak muamele yapıyoruz” yine de ayakkabıları temizlemek, eve gelince kapıda ya da evle temas etmeyecek bir alanda bırakıp evin içine girmemesine sağlayacak önlemleri alabilirsiniz.

“Dışarı çıktınız; evinize girmeden önce ayakkabıları çıkarmak, temizlemek eve virüs sokmayı önleyecektir. Evin dışında ayakkabıları temizlemek doğal olarak kurumasını sağlamak KORONAVİRÜS’ten korumak için önemlidir.”