Kargo ve Yemek Siparişi Paketlerinden Coronavirüs Bulaşır mı?

Tem 3, 2020
Kargo ve Yemek Siparişi Paketlerinden Coronavirüs Bulaşır mı?

Coronavirüs hayatımıza girdikten sonra gündelik yaşantımızdaki alışkanlıklarımızı değiştirmeye başladı. Bazı insanlar market poşetlerini kullanmaktan vazgeçti, bazıları kıyafetlerini eve gelince balkona asmaya başladı, bazıları ise kargo paketlerine korkuyla bakmaya başladı.

Kalabalık ortamlarda, marketlerde mutlaka sosyal mesafeye dikkat edilmeli ve maske kullanılmalıdır. Cerrahi maske olmadan alışveriş yapılmamalıdır. Hastalık klinik belirti göstermeyen kişilerce de taşınıp yayılabilmektedir.

Alışverişten getirdiğimiz poşetlere karşı evde neler yapabiliriz?

Market alışveriş poşetleri hijyenik şartlarda iyice havalandırılıp kullanılabilir. En az 3 saat kuru ve tercihen güneşli ortamda havalandırılması olur. Hijyenik koşullarda yerleştirilmiş poşet içi besinler, havalandırılıp bol su ile yıkandıktan sonra tüketilmelidir. Pişirilmiş besinlerde virüs, canlı kalamaz. Virüs, 70-90 santigrat derece sıcaklıkta niteliğini kaybetmektedir.

Yemek siparişlerinde Coronavirüs kapma riskimiz var mı?

Yemeklerin, pişmiş ve uygun hijyen paketler içinde gelirse; taşıyıcıların usulüne uygun maske, eldiven kullanması ve el yıkama kurallarına uyması halinde güvenli olacağı düşünülebilir.

Kargo paketlerinden Koronavirüs bulaşır mı?

Kargo paketlerinin mukavva veya plastik özellikte olmalarına göre önlem alınabilir. Mukavva ve kâğıt paketlerde virüsün canlı kalma oranı plastik paketlere oranla daha düşüktür. Paketler eldivenle teslim alınıp gerekirse el dezenfektanı veya 1/100 oranında seyreltilmiş çamaşır suyu ile silinerek teslim alınabilir.