Sosyal Mesafe Nedir? Neden Önemli?

Tem 2, 2020
Sosyal Mesafe Nedir? Neden Önemli?

‘Sosyal mesafe’ Coronavirüs salgının ardından hayatımızın en önemli uyarılarından biri haline geldi.

Bugüne kadar yansıyan tüm bilimsel tespitlere göre Covid 19; öksüren, hapşıran kişiden çıkan damlacıkların solunması; elle ağız, burun, göze teması yoluyla virüsün yayıldığını gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü, Coronavirüs’ten korunmak için temel önlemler arasında sosyal mesafeyi korumayı da ekliyor.

Sosyal mesafe virüsün bulaşma fırsatlarını azaltmak için hasta insanların sağlıklı insanlarla yakın temasa girmesini önlemeyi amaçlayan bir halk sağlığı uygulaması. Grupla yapılan etkinliklerin iptali, kamusal alanları kapatma gibi büyük ölçekli önlemlerin yanı sıra bireysel olarak da kalabalıklardan kaçınmak için kişisel kararları kapsayabiliyor.

Sosyal mesafenin sağlayabileceği en önemli konulardan biri de sağlık sistemleri ve çalışanlar üzerindeki yükü azaltmak. Yani aynı anda çok fazla kişi hastaneye başvurursa ki güncel yaşantımızda bunu İtalya örneğinde gördük hem koronavirüs nedeniyle başvuracakların hem bu virüs dışında tıbbi destek ihtiyacı olan hastaların tedavisi anlamında büyük sıkıntı yaşanabilir.

Sosyal mesafeyi korumak için neler yapılmalı tıklayınız