Koronavirüs Riskine Karşı Markette Neler yapabiliriz?

Tem 2, 2020
Koronavirüs Riskine Karşı Markette Neler yapabiliriz?

Koronavirüs sürecinde bazı insanlar online alışveriş imkanından faydalanırken bazı insanlar ise market ve bakkaldan alışveriş yapmaya devam etmektedir. Market ve bakkalın kalabalık ortamlar olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle koronavirüs sürecinde kalabalık olan ortamlar için bahsi geçen uyulması gereken kurallara market ve bakkal gibi alışveriş yaptığımız ortamlarda da uyulması gerekmektedir.

Coronavirüs sürecinde gittiğimiz markette öncelikle tüm yüzeylere hasta olan biri tarafından dokunulduğu varsayılmalıdır. Bu nedenle her reyona ve her ürüne değil de sadece satın almak istenilen öğelere dokunulmalıdır. Markette aldığımız ürünleri yerleştirdiğimiz sepet için de aynı kaygıyı taşımalı covid-19 kapmış bir birey tarafından dokunulduğu düşünülmeli bu nedenle sepette temas edilen tüm noktalar dezefektan mendillerle silinmelidir ve iş bittiğinde eller yıkanmalı veya el dezenfektanı kullanılmalıdır.

Olası koronavirüs içeriğini azaltmak için yiyecek kutularını saklamadan önce silmek veya yıkama seçeneği tercih edilebilir. Tek kullanımlık ambalajlar da atılabilir.

Bez torba kullanılıyor ise coronavirüs şüphesi ile çamaşır makinesinde yıkanmalı ve tekrar kullanmadan önce iyice kurulanmalıdır.

Peki Koronavirüs riskine karşı alışveriş konusunda nelere dikkat etmeliyiz?

  • Eğer alışverişi kurye getiriyorsa poşetleri dışarıda bırakması istenmelidir.
  • Coronavirüs riskini azaltmak için markette gerçekten almayı düşünülen ürünlere odaklanılmalıdır.
  • Eğer solunum rahatsızlığı varsa kişi covid-19 salgını sürecinde önemle üstünde durulan riskli grup olması nedeni ile markete gitmemelidir.
  • Markette harcanan riskli vakti azaltmak adına gitmeden önce alacaklar yazılmalıdır.
  • Markete sıklıkla gitmemek adına alacaklar iki hafta yetecek şekilde planlanmalıdır.